Etken madde :

3 x 1013 Cydia Pomonella Granülovirus

Sınıfı İnsektisit
Etken Madde 3 x 1013 Cydia Pomonella Granülovirus
Formulasyon Tipi SC ( Süspansiyon Konsantre )
Etkili Olduğu Zararlılar Elma İç Kurdu
Ambalaj Tipi 0,1 L

BİTKİ ADI ZARARLI ORGANİZMA KULLANMA DOZU SON KULLANMA İLE HASAT ARASINDAKİ SÜRE
ELMA Elma İç Kurdu (Cydia Pomonella L.) 10 mL / 100 L su

CYD-X, elma iç kurdu (cydia pomella) larvasının kontrolüne yönelik özel olarak tasarlanmış Cydia pomonella granülovirus içeren biyolojik bir insektisittir. Bu özgünlük nedeniyle CYD-X hedef dışı organizmalar olan insanlar, evcil hayvanlar, yabani yaşam, faydalı böcekler ve bitkilere karşı zararlı etki yaratmadan elma kurdunun biyolojik olarak kontrol altına alınması için eşsiz bir olanak tanımaktadır.

CYD-X elma iç kurdunun genç larvalarına karsı etkilidir ve yutulması ile etkisini gösterir. Ölüm daha yüksek sıcaklarda daha hızlı gerçekleşir. Yumurtadan çıkmadan önce ve sırasında uygulanan ürün 3-5 günlük larvaların ölümüne neden olur. CYD-X meyve henüz girmemiş genç larvalara karsı daha da etkilidir.

İLACIN UYGULANMAYA HAZIRLANMASI VE UYGULANMASI

Önce ilaçlama aletinin deposunun yarısı su ile doldurulur ve karıştırılmaya başlanır. Gerekli miktardaki CYD-X ayrı bir kapta bulamaç haline getirildikten sonra tanka ilave edilirken karıştırmaya devam edilir ve su seviyesi tamamlanır.

CYD – X tavsiye edilen dozda, her zaman hatta hasat zamanında bile kullanılabilir.

Elma; İç kurduna karsı yapılacak ilaçlamalar tahmin ve uyarı sistemine göre yönlendirilir. Elma iç kurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkısı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir.

Döllere ait ilk ilaçlama zamanlarını sağlıklı bir şekilde saptamada ilk larva çıkışlarının belirlenmesi çok önemlidir. Birinci döle karsı 10 gün ara ile 4, ikinci döle karsı 10 gün ara ile 3, ve üçüncü döle karsı 10 gün ara ile 2 ilaçlama yapılır.