Kategori : BİTKİ KORUMA

Tür : FUNGİSİT

TACHIGAREN 30L adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup A3, 32 olarak sınıflandırılmış bir fungusittir.

Etkin madde: 360 g/l Hymexazol içerir.

Avantajları

  • Bitki başta virüs olmak üzere bütün hastalıklara karşı direnç kazanır.
  • Bitki düşük ısıların verdiği zararlara direnç kazanır.
  • Ürün verim ve kalitesini artırır.
  • Çevre sağlığı açısından son derece güvenilir bir ilaçtır, toprakta ve bitkilerde kalıntı bırakmaz, toprak mikro organizmalarının faaliyetini ve dengesini bozmaz.

Pratik İpuçları

  • Gerekli İlaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
  • Carbofuran'nın kimyasal modifiyeleri, benfurocarb, carbosulfan ve furathiocarb içerikli ilaçlar hariç yaygın insektisitler ile karışabilir.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

İlacın uygulamaya hazırlanması: Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.

UYGULAMA ŞEKLİ:

Fidelikte: Tohumlar ekildikten hemen sonra m2.' ye 3L ilaçlı su (mahlül) gelecek şekilde süzgeçli kova veya pulverizatör ile toprak yüzeyine uygulama yapılır.

Domateste: Dikimden itibaren 15 gün ara ile minimum 2 kez toprağa uygun bir yöntemle (damlama sulama) uygulanmalıdır.

Biberde damlama sulama ile uygulama; Dekara hesaplanan ilaç miktarı, damlama sulama ünitesi 10dk. çalıştırılarak, damlama sulama ile toprağa verilir. 1. ilaçlama dikimden 1 gün sonra, 2. ilaçlama birinci ilaçlamadan 30 gün sonra yapılır.

Muzda uygulama: Dikim sonrası dekara 750ml ilaç uygun bir yöntemle (damlama sulama) toprağa verilir.

Hıyar ve kabakta: Dikimden itibaren 15 gün ara ile minimum 2 kez toprağa uygun bir yöntemle ( 3 l /m2 mahlül gelecek şekilde) uygulanmalıdır.

Çimde: Dikimden sonra dekara 400 ml ilaç gelecek şekilde yeşil aksam ilaçlaması yapılır.