Kategori : BİTKİ KORUMA

Tür : FUNGİSİT

SANGA WG adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına gore Grup U6 ve Grup 1, 3 olarak sınıflandırılmış bir Fungisittir.

Etkili Madde: %15 Triflumizole + %3,4 Cyflufenamid

Avantajları

  • Çift aktif Madde çift yönlü koruma
  • Koruyucu ve Tedavi edici
  • Translaminar
  • Buhar etkili

Pratik İpuçları

  • Gerekli İlaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
  • Diğer ilaçlar ile karışım halinde kullanılacaksa ön karışım yapılıp kontrol edilmeli. hazırlanan ön karışımda ayrışma veya çökelme varsa bu karışım kullanılmamalıdır, ilaçlar ayrı ayrı uygulanmalıdır.
  • Karışımlar bekletilmeden uygulanmalıdır.
  • Bordo bulamacı gibi kuvvetli alkalilerle karıştırılmamalıdır.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

Hıyarda, karpuzda ve kavunda Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın gelişme durumuna göre gerekirse 10 gün aralıkla ikinci ilaçlama yapılır. Hıyarların fidelik döneminde kullanılmamalıdır.

Domates, biber ve patlıcanda Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın gelişme durumuna göre gerekirse 10 gün aralıkla ikinci ilaçlama yapılır. Hazırlanan ilaçlı mahlul ile damlama noktasına kadar ıslatma yapılmalı, ilaçlı suyun bitkilerin üzerinden akmamasına özen gösterilmelidir.

Direnç gelişiminin engellenmesi açısından bir sezon içinde en fazla 2 kez kullanılması, gerekiyorsa diğer ilaçlamalarda farklı gruptan ilaçlara yer verilmesi önerilir.

Koruyucu ve tedavi edici etkili bir fungisit olduğu için ilk hastalık belirtileri görülünce veya hava koşulları hastalık oluşumu için uygun olduğunda ilaçlamaya başlanması ve iyi bir kaplama ilaçlama yapılması tavsiye edilir. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalara 10 gün ara ile devam edilmelidir.