Kategori : BİTKİ KORUMA

Tür : FUNGİSİT

RİTREAP %5 EW adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına gore Grup U6 olarak sınıflandırılmış bir fungusittir.

Etkin madde: Litrede 51,3gr Cyflufenamid içerir.

Avantajları

  • Fungisit gruplarından farklı bir etki mekanizmasına sahiptir
  • Koruyucu ve tedavi edici
  • Translaminar
  • Buhar etkili
  • Kalıntı riski yoktur
  • Sıvı yeni nesil

Pratik İpuçları

  • Gerekli İlaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
  • Diğer ilaçlar ile karışım halinde kullanılacaksa ön karışım yapılıp kontrol edilmeli. Hazırlanan ön karışımda ayrışma veya çökelme varsa bu karışım kullanılmamalıdır, ilaçlar ayrı ayrı uygulanmalıdır. karışımlar bekletilmeden uygulanmalıdır.
  • Bordo bulamacı gibi kuvvetli alkalilerle karıştırılmamalıdır.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

Çevrede ya da kullanılacak alanda ilk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanmalıdır. Bir sezon içinde ikiden fazla kullanılmamalıdır. Hazırlanan ilaçlı mahlul ile damlama noktasına kadar ıslatma yapılmalı, ilaçlı suyun bitkilerin üzerinden akmamasına özen gösterilmelidir.

Bağda Külleme:Birinci ilaçlama sürgünler 25-30 cm boylanınca, ikinci ilaçlama çiçek taç yaprakları dökülünce yapılır.

Hıyarda, kavunda, kabakta ve karpuzda Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın gelişme durumuna göre gerekirse 10-14 gün aralıkla ikinci ilaçlama yapılır.

Domates ve biberde Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın gelişme durumuna göre gerekirse 10-14 gün aralıkla ikinci ilaçlama yapılır.

Çilekte Külleme: İlk hastalık belirtileri görüldüğünde ilaçlamaya başlanır. Hastalığın gelişme durumuna göre gerekirse 10-14 gün aralıkla ikinci ilaçlama yapılır.

Şeftalide Külleme: Önceki yıllarda hastalık görülmüşse sürgünler 20 cm olunca, ilk defa görülüyorsa hastalık görülür görülmez 1. ilaçlama yapılır. Enfeksiyon koşuları devam ediyorsa 10-14 gün sonra 2. ilaçlama yapılır. Hastalık koşulları devam ediyorsa başka bir ilaçla ilaçlamalara devam edilir.