Kategori : BİTKİ KORUMA

Tür : FUNGİSİT

PLINTO WG narenciye, bağ ve patates hastalıklarının mücadelesinde kullanılan bakır hidroksit ihtiva eden, çok küçük zerreli ve yüksek etkili bir fungisittir. Yağmurla yıkanması çok düşüktür.

Plinto WG adlı bitki koruma ürünü etki mekanizmansına göre grup Mİ olarak sınıflandırılmış bir fungisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için Plinto WG'nin aynı sezon t içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip (grup Mİ harici) bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

KARIŞABİLİRLİĞİ :

PLİNTO WG ön deneme yapmadan, fiziki uygunluğu ve fitotoksisite denemesi yapmadan diğer ilaçlarla karıştırılmamalıdır. Quınomethionate grubu ilaçlarla karıştırılmamalıdır.

PLİNTO WG organik fosforlular ve düşük ph'li ilaçlar dışındaki zirai mücadele ilaçlan ile kanşabilir.

Kullanım Şekli

Narnciye: Alrenıaria f. sp. citri Kahverengi leke hastalığına karşı, sürgünler ilk gelişmeye başladığında, 5-10 cm boyunda iken, yapraklarda ilk hastalık belirtileri görüldüğünde, ilaçlamaya başlanır, ilaçlamalara 10 gün ara ile meyveler 3,5 - 4 cm çapına gelincey e kadar devam edilir.

Bağ: Plasmopara viticola Bağ mildiyösü mücadelesi için sürgünler 25 - 30 cm ye gelince, ilaçlamaya başlanır, ilaçlamaya 10 gün ara ile devam edilir. Hastalık gelişmesi duruncaya kadar ve hava sıcaklığı 30° C ye gelincey e kadar ilaçlamalara devam edilir.

Patates: Alrenıaria solani erken yaprak yanıklığına karşı, ilk hastalık belirtileri gürültünce ilaçlamaya başlanır. 10 gün ara ile 4 - 5 ilaçlama yapılır.