Kategori : BİTKİ KORUMA

Tür : FUNGİSİT

BELLKUTE 40 WP adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup M7 olarak sınıflandırılmış bir fungusittir.

Etkin madde: %40 Iminoctadine tris (albesilate) içerir.

Avantajları

  • İstenilen doz da kullanıldığında Fitotoksitesi yoktur.
  • Geniş Spektrumlu,
  • Koruyucu bir fungisittir.

Pratik İpuçları

  • Gerekli İlaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.
  • Sabah erken saatlerde çiğ kalktıktan sonra yada öğleden sonra serin hava koşullarında uygulanmalıdır.
  • Kuvvetli alkali özellikte olanlar hariç bütün insektisitler ve fungisitlerle karışabilir. Ancak ilaçlama yapmadan önce bir ön karışım testi yapılması uygundur.
  • Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak alanlarda kullanılmaz.

Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları, direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle direnç gelişimini geciktirmek için bitki koruma ürününün aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulanmanın tekrarlanması gerektiği durumlarda ise, farklı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin kullanılmasına özen gösteriniz.

Kullanım Şekli

İlacın uygulamaya hazırlanması: Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.

Uygulama şekli: Kontakt tesirli bir fungisit olduğu için ilk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanması ve iyi bir kaplama ilaçlama yapılması tavsiye edilir. Hastalık gelişme durumuna göre ilaçlamalara 10 gün ara ile devam edilmelidir.

Elma'da Karaleke ; 1.İlaçlama çiçek gözleri kabardığı zaman, 2. İlaçlama pembe çiçek tomurcuğu döneminde, 3. İlaçlama çiçek taçyapraklarının % 70-80 i dökülünce yapılmalı hastalık durumuna göre ilaçlamalara devam edilmelidir.

Kabakgiller (Hıyar)'de Külleme: Hastalık belirtileri görülür görülmez ilaçlamalara başlanmalıdır.

Turunçgilde Kahverengi leke hastalığı: İlk hastalık semptomları görüldüğü zaman, sürgünlerin boyu 5-10cm iken ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalık gelişme durumuna gore ilaçlamalar 10-14 gün aralıklarla tekrarlanır.

Kayısıda Monilya: Birinci ilaçlama çiçeklenme başlangıcında (çiçeklerin %5-10'u açtığında), ikinci ilaçlama tam çiçeklenmede (çiçeklerin %90-100'ü açtığında) yapılmalıdır.

Bağda Külleme: Birinci ilaçlama, henüz sürgünler 25-30cm uzunlukta olunca, ikinci ilaçlama ; çiçek taç yaprakları döküldüğünde (korukların saçma tanesi iriliğini aldığı dönem) üçüncü ve diğer ilaçlamalar hastalığın gelişme durumuna gore 10 gün aralıklarla yapılmalıdır. Tanelere tatlı su yürüdüğünde ilaçlamalara son verilmelidir.

Domateste ve Biberde Kurşuni Küf için: Çevrede hastalığın ilk belirtileri görüldüğünde veya bitkiler çiçeklenme devresinde iken ilaçlamalara başlanır. Hastalık gelişme durumuna gore ilaçlamalara 10 gün ara ile devam edilmelidir.

Karpuzda Erken Yaprak Yanıklığı : İlaçlamaya ilk hastalık belirtileri görüldüğünde başlanmalıdır. Hastalığın gelişme durumuna göre ilaçlamalara 10 gün aralıklarla devam edilmelidir.