Bitki Hastalık Zararlı Yabancı Ot Latince İsmi Dozu ve Dönemi İlaçlama ve Hasat Arası Süre
Mısır Koçan Kurdu (Sesamia spp.)

40 ml /da ,larva

7 gün

Mısır Kurdu (Ostrinia nubilalis)
Elma Elma İç Kurdu (Cydia pomonella) 15 ml /100 L su 7 gün
*Bağ Salkım Güvesi (Lobesia botrana) 20 ml/ 100 L su 7 gün
Fındık Fındık Kurdu (Curculio nucum) 20 ml /da 7 gün
Pamuk Yeşilkurt (Helicoverpa armigera) 125 ml/da 7gün
Domates Yeşilkurt (Helicoverpa armigera) 50 ml /da 7 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

KULLANMA ŞEKLİ:

İlaç hazırlanırken önce ilaçlama aletinin deposuna yarıya kadar su doldurulur. Sonra gerekli miktarda ilaç alınarak başka bir kapta suyla çoğaltılıp iyice karıştırılır, sonra bu karışım ilaçlama aletinin deposuna yavaş yavaş ve devamlı karıştırılarak ilave edilir ve suyla gerekli miktara tamamlanır.

KULLANMA ZAMANI:

Mısır koçan kurduna karşı; mısır bitkisi 40-60 cm boya geldiğinde ve yapılan kontrollerde % 5 bulaşma tespit edildiğinde ilaçlamaya başlanır.

Mısır kurduna karşı; ilk yumurta açılımından bir hafta sonra ilaçlamaya başlanır. 15 gün ara ile 2. ve 3. ilaçlamalar yapılmalıdır.

Elma iç kurdu ve bağda salkım güvesine karşı; erken uyarı sistemlerinden alınacak bilgiler çevçevesinde ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık kurduna karşı; ilaçlama meyvelerin korunması amacıyla erkenci çeşitlerin yarıdan fazlası mercimek iriliğine yaklaştığında (3-4 mm) yapılmalıdır. Bu dönem genellikle Nisan sonuna rastlar.

Pamukta yeşilkurda karşı; ilaçlama zararlının yumurta koyma dönemi dikkatle izlenmeli, yeni inficar larvaların çoğunlukta olduğu kritik ilaçlama zamanında ilaçlama yapılmalıdır. Bu şekilde bir jenerasyonda bir ilaçlama yeterli olmaktadır.

Domateste yeşilkurda karşı; larvalar meyveye giriş yapmadan ilaçlamaya başlamak gerekir. Yapılan kontrollerde 100 bitkiden 5'i bulaşıksa ilaçlamaya başlanır. İlaçlamadan 10 gün sonra tekrar kontrol edilir. Tarlada ilaçlamayı gerektirecek yoğunluk varsa ilaçlama tekrarlanır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Sülfür ve diğer insektisitler ile karışabilir. Karıştırmadan önce bir ön karışım denemesi yapılarak kullanılması tavsiye edilir.