Bitki Hastalık Zararlı Yabancı Ot Latince İsmi Dozu Dönemi İlaçlama ve Hasat Arası Süre
Pamuk Kırmızı Örümcek Tetranychus spp. 100 ml/100 Litre su Yumurta, Larva, Nimf -
İki Noktalı Kırmızı Örümcek Tetranychus urticae

75 ml/da

Larva, Nimf
Patlıcan Kırmızı Örümcek Tetranychus urticae 50 ml/100 litre su Yumurta, Larva, Nimf 1 gün
Elma Avrupa Kırmızı Örümceği Panonychus ulmi 50ml/100 litre su Yumurta, Larva, Nimf 7 gün
*Bağ İki Noktalı Kırmızı Örümcek Tetranychus urticae 50ml/100 litre su Yumurta, Larva, Nimf 7 gün
Hıyar (sera) İki Noktalı Kırmızı Örümcek Tetranychus urticae

100 ml/100 l su

Yumurta, Larva, Nimf 3 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

İLACIN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI: Gerekli ilaç miktarı önce bir miktar su ile ayrı bir kapta karıştırılır. İlaçlama aleti yarısına kadar su ile doldurularak içine bu karışım dökülür ve kalan su miktarı ilave edilerek karıştırılır.

KULLANMA ŞEKLİ:

Pamukta kırmızı örümcek: Tarla kenarında ve içinde yapılan kontrollerde Akdeniz bölgesinde 5 birey/yaprak, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 10 birey/yaprak yoğunluğuna ulaşıldığında kaplama ilaçlama yapılır.

Bağda kırmızı örümcek: Yapılan sayımlarda 5-8 adet canlı birey/yaprak olduğunda ilaçlama yapılır.

Elmada kırmızı örümcek: Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta yapılan sayımlarda 8-10 adet canlı birey/yaprak olduğunda ilaçlama yapılır.

Patlıcanda ve hıyarda kırmızı örümcek: Rastgele seçilen bitkilerde bitkinin alt ve orta yapraklarından dekar başına 10 yaprakta sayım yapılır. Yaprak başına en az 5 canlı birey bulunduğunda ilaçlama yapılır.

UYGULAMA ŞEKLİ: Her türlü püskürtücü ile havadan ve yerden uygulanabilir. Tarla pulverizatörleriyle ilaçlama yapılırken yaprak altlarının da ilaçlanabilmesi için sıra arası memelerinin takılması ve kaplama ilaçlama yapılması tavsiye edilir. Meyve ağaçlarında genellikle çiçek taç yapraklarının tamamen dökülmesinden sonra birinci ilaçlama yapılmalı, yoğunluk olduğu taktirde tekrarlanmalıdır. Erginlerde etkisi düşük olduğundan ergin popülasyonu çoğalmadan ilaçlamaya başlanmalıdır. Eğer ergin popülasyonu fazla ise ergin etkili bir kontakt akarisitle karıştırılarak uygulanması tavsiye edilir. Kırmızı örümceklerin direnç kazanmalarını önlemek için Hexorun 5 EC ile yılda iki defadan fazla ilaçlama yapmayınız. Klasik akarlara ve direnç kazanmış akarlara etkilidir. Yağmurla yıkanmaya dayanıklıdır. Etkisi 50-60 gün sürer. Kırmızı örümceklerin larva ve nimfleri ilaçla temas ettiklerinde veya ilaçlanmış bitki yapraklarına dokunduklarında ölürler. Eğer Hexorun 5 EC doğrudan yumurtaların üzerine püskürtülürse yumurtalar açılmaz. İlaçlanmış yaprağa bırakılan yumurtalarda açılmaz. Eğer erginler ilaçla temas etmişlerse, bıraktıkları yumurtalar açılmaz.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Kuvvetli alkaliler hariç, yaygın akarisit, fungisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak kullanılabilir.