Bitki Hastalık Zararlı Yabancı Ot Latince İsmi Dozu

İlaçlama ve Hasat Arası Süre

*Bağ Mildiyö Plasmopara viticola 300 g./100 L su 14 gün
Ölükol Phomopsis viticola 250 g/100 L su 14 gün
Hıyar Kabakgillerde mildiyö Pseudoperonospora cubensis 300 g./100 L su 14 gün
Domates Mildiyö Phytophthora infestans 300 g/100 L su 14 gün
Domates Erken Yaprak Yanıklığı Alternaria solani 300 g/100 L su 14 gün

*Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN UYGULAMAYA HAZIRLANMASI:

Tavsiye dozu üzerinden hesaplanan Bitki Koruma Ürünü önce ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Uygulama makinesinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Makinenin karıştırıcısı çalışır durumdayken karışım depoya ilave edilir. Karıştırmaya devam edilerek depo suyla tamamlanır. Uygulama tamamlanıncaya kadar karıştırma işlemine devam edilir. Hazırlanan Bitki Koruma Ürününü aynı gün içinde kullanınız

BİTKİ KORUMA ÜRÜNÜNÜN KULLANMA ŞEKLİ:

Bağ Mildiyö: İlk uygulamaya sürgünler 25-30 cm ulaşınca başlanmalıdır. İkinci ve sonraki uygulamalar 1.uygulamanın süresi ve hastalığın gelişme durumu, meteorolojik faktörler göz önüne alınarak 10-15 gün ara ile uygulama yapılır.

Bağ Ölükol: Yaz uygulaması:

1. Uygulama sürgünler 2-3 cm olduğunda,

2. Uygulama sürgünler 8-10 cm olduğunda,

3. Uygulama sürgünler 25-30 cm'yi bulduğu devrede yapılmalıdır.

Hıyar Kabakgillerde Mildiyö: Uygulama bitkiler kol atmaya başladığında veya ilk mildiyö belirtisinin görülmesi ile uygulamaya başlanır ve hastalığın şiddetine göre uygulamaların bitkinin her tarafını, özellikle de yaprak altlarını kaplayacak şekilde yapılması gerekmekredir.

Domates Mildiyö: Mücadeleye çevredeki domates yapraklarında 3.5 mm çapında kahverengi lekelerin altında beyaz kül gibi örtünün görülmesiyle veya hastalığın her yıl çıktığı yerlerde, hastalık için uygun koşullar görüldüğünde uygulamaya başlanır. Hastalığın seyrine ve iklim koşullarına göre 10-12 gün aralıklarla uygulamaya devam edilir.

Domates Erken Yaprak Yanıklığı: Gerek fidelikte gerekse tarlada uygulamaya ilk lekeler görülür görülmez başlanmalıdır. İklim koşulları hastalık gelişimi için uygun olduğunda Bitki Koruma Ürününün etki süresine bağlı olarak uygulama tekrarlanmalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Diğer insektisit ve fungisitler ile karıştırılarak kullanılabilir. Başka Bitki Koruma Ürünleri ile karıştırmadan önce bir ön karışım denemesi yapılarak kullanılması tavsiye edilir.