Bitki

Hastalık Zararlı Yabancı Ot

Latince İsmi Dozu İlaçlama ve Hasat Arası Süre
Bağ* Ölü Kol Phomopsis viticola 150grl./100 L. su 7 gün
Domates Geç yanıklık (Mildiyö) Phytophthora infestans Mont de Bary 125 gr/da 7 gün

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılamaz.

UYGULAMAYA HAZIRLAMA ŞEKLİ:

Önce ilaçlama aletinin deposu yarıya kadar su ile doldurulur. Gerekli miktarda ilaç ayrı bir kapta az miktar su ile bulamaç haline getirilerek depoya konur. Aletin karıştırma aparatı çalıştırılarak kalan gerekli su miktarı depoya ilave edilir. Diğer ilaçlarla karışım yapılacak ise Folistar 80 WDG ayrı bir kapta eritilip yarısına kadar su ile dolu ilaçlama aletinin deposuna ilk konur. Aletin karıştırma düzeneği çalışırken karışımı istenilen diğer ilaç da ayrı bir kapta suda eritildikten sonra ilaçlama tankına ilave edilir, kalan kısım su ile tamamlanır, bu karışım bekletilmeden kullanılmalıdır.

İlaçlama yapılırken bitkinin her tarafı ilaçlanarak iyi bir kaplama yapılmalıdır. İlaçlama rüzgârsız havalarda yapılmalıdır.

KULLANMA ŞEKLİ VE ZAMANI:

Bağda Ölü Kol hastalığına karşı:

Kış İlaçlaması; Budamadan sonra gözler uyanmadan hemen önce

Yaz İlaçlaması; 1. ilaçlama: Sürgünler 2-3 cm boyda, 2. ilaçlamalar: Sürgünler 8-10 cm ve 3. ilaçlama: Sürgünler 25-30 cm'yi bulduğu dönemde yapılmalıdır.

İlaçlama Tekniği: Hem kış hem de Yaz ilaçlamaları havanın açık güneşli olduğu günlerde, rüzgârsız havada yapılmalıdır. Kış ilaçlamasında budama yerlerinin iyice ilaçlanmış olmasına dikkat edilmelidir. Yaz ilaçlamasında da yeni çıkan sürgünler tamamen ilaçla kaplanmalıdır.

Domates mildiyösü hastalığına karşı: Domates bitkisi 15 cm olunca veya ilk hastalık belirtileri görülünce ilaçlamaya başlanır. İlaçlama hasada kadar 7-10 gün ara ile kaplama şeklinde yapılır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Folistar 80 WDG Yağlar ve dinitro bileşikleri, yaprak gübreleri, özellikle organik fosforlu ilaçlar ile karıştırılmaz. Diğer ilaçlar ile geniş çapta bir karışım yapmadan önce fiziksel karışım bakımından uyum testi yapılmalı ve kullanılacak bitkiye karşı güvenliği için de ufak parselde ön uygulamadan sonra kullanılmalıdır.

Kuvvetli alkali ilaçlar, Bordo bulamacı ve kükürtlü preparatlar Folistar 80 WDG'nin fungisit etkisini azaltacağından tank karışımı yapılmamalıdır. Şayet yağlar ve dinitro bileşikleri, özellikle organik fosforlu ilaçlar bitkiye uygulanacak ise Folistar 80 WDG en az 21 gün önce ya da sonra uygulanmalıdır. Bağlarda çiçek döneminden sonra diğer ilaçlar ile karıştırılmadan kullanılmalıdır.