Bitki Hastalık Zararlı Yabancı Ot Latince İsmi Dozu
Patates Gövde Kanseri (Siyah Siğil) (Rhizoctonia solani) 20 ml / 100 kg tohuma

CELTİC MAX 100 FS, patateste Gövde Kanseri (Siyah Siğil) hastalığına sebep olan Rhizoctania solani Kühn. Etmenini başarıyla kontrol eden ve fludioxonil aktif maddesini içeren tohum ilaçlaması için akıcı konsantre (FS) formulasyonunda modern bir tohum ilacıdır.

Etki şekli: Fludioxonil, residuel etkili, geniş etki sahalı bir kontak fungisittir.Sistemik değildir, penetratif hareket tarzı vardır.

İLACIN UYGULANMAYA HAZIRLANMASI:

CELTİC MAX 100 FS, iyi bir şekilde kalibre edilmek şartıyla ‘Flow Seed Treater' diye tabir edilen ve tohumlar yürür banttan geçerken memelerden ilaç püskürtülerek ilaçlama yapan aletlerle veya bünyesinde sisleme odası bulunan döner diskli (spinning disk) tohum ilaçlama aletleriyle sulandırılmadan veya sulandırılarak kullanılabilir. İlaçlama da ayrıca dönen bidon (rotating drums) sistemli aletler de kullanılabilir. Çiftçi şartlarındaki uygulamalarda, beton hazırlama mikserleri, ilaçlama bidonları da kullanılabilir.

Sulandırılarak kullanılmak istendiğinde ilaç ön karışımı aşağıdaki şekilde hazırlanmalıdır:

*İlaç karışım kabına aşağıdaki örnekte verilen miktarda su doldurunuz.

*Kullanılmadan önce ilacı iyice çalkalayınız.

*Devamlı olarak karıştırırken gerekli miktarda CELTİC MAX 100 FS ‘yi suya ilave ediniz.

*Kullanım sona erinceye kadar bu ilaç ön karışımı devamlı olarak karıştırılmalıdır.

*Bu karışım hazırlandıktan sonra en geç 24 saat içinde kullanılmalıdır.

ÖRNEĞİN : 100 kg' lık patates tohumunu ilaçlamak için tavsiye edilen ilaç 1000 ml su ile yukarıdaki şekilde karıştırılarak ön karışım elde edilir.Elde edilen bu ön karışım 100 kg'lık tohuma belirtilen aletlerle yeknesak olarak uygulanır.Çiftçi şartlarında , temiz bir zemin üzerine serilmiş tohumluk üzerine sırt pülverizatörü kullanılarak tatbik edilir.Uygulama sırasında tohumluk iyice karıştırılmalı, yumruların iyi bir şekilde ıslanmaları sağlanmalıdır.

Bitki Tahammülü:

Tavsiye edilen şekilde kullanıldığında CELTİC MAX 100 FS tavsiye edildiği bitkilerce iyi bir şekilde tolere edilir. Tereddüt halinde bitki toleransı önceden kontrol edilmelidir.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU:

Diğer ilaçlar ile karıştırılarak kullanılmasına gerek yoktur.