KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR
Zararlı Organizma Adı Hastalık Adı Uygulama Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Elma Elma ağkurdu (Yyponomeuta malinellus) 60 g/100 l su, larva 14 gün
Elma Elma içkurdu (Cydia pomonella) 150 g/100 l su, larva 14 gün
Elma Meyve kahverengi akarı (Bryobia rubriocolus) 120 g/100 l su larva, ergin 14 gün
Elma Elma yeşil yaprakbiti (Aphis pomi) 150 g/100 l su 14 gün
Elma Elma gri yaprakbiti (Dysaphis plantaginea) 150 g/100 l su 14 gün
Elma Kırmızı gal yaprakbiti (Dysaphis devecta) 150 g/100 l su 14 gün
Patates Patates böceği (Leptinotarsa decemlineata) 200 g/100 l su larva, ergin -
Şeftali Şeftali güvesi (Anarsia lineatella) 150 g/100 l su larva 14 gün
UYGULAMA ŞEKLI

Elma ağkurduna karşı bahçeyi temsil edecek 100 yaprak buketinde, epidermis içine girmiş veya ağ örmüş 4 larva kümesi varsa uygulama yapılmalıdır.

Elma iç kurduna karşı yapılacak uygulamalar tahmin ve erken uyarı sistemine göre yönlendirilmelidir. Elma içkurdu mücadelesinde hedef, her döle ait larva çıkışı süresince ağaçları ilaçlı bulundurarak yumurtadan çıkan larvaları meyve içine girmeden önce öldürmektir.

Meyve kahverengi akarına karşı mayıs ayından itibaren, 100 yaprakta periyodik olarak yapılacak sayımlarda yaprak başına ortalama 8-10 adet bireyi geçmesi durumunda uygulama yapılmalıdır.

Elma yeşilyaprakbitine karşı vejetasyon süresince 100 sürgünde 15 bulaşık sürgün görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Elma gri yaprakbitine karşı pembe tomurcuk veya çiçek taç yaprakları dökümü döneminden, popülasyonun ¾'ü kanatlı forma dönüşünceye kadar 100 sürgünde 2 bulaşık çiçek buketi veya 1-3 koloni görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Kırmızı gal yaprakbitine karşı pembe tomurcuk veya çiçek taç yaprakları dökümü döneminden, popülasyonunun ¾'ü kanatlı forma dönüşünceye kadar 100 sürgünde 5 bulaşık sürgün veya 5-10 koloni görüldüğünde uygulama yapılmalıdır.

Şeftali güvesine karşı uygulama zamanının saptanmasında eşeysel çekici tuzaklar, etkili sıcaklıklar toplamı ve bitki fenolojisinden yararlanılır.

Patates böceğine karşı günlük ortalama sıcaklık 14-15°C'ye ulaştığında tarlaya köşegenleri istikametinde girilerek, ocaklarda zararlının yumurta, larva ve ergini aranır. Herhangi bir dönemine rastlanması o tarlanın bulaşık olduğunu gösterir. Birinci döle karşı uygulama yapılacaksa, bitkilerde ilk olgun larvalar (dördüncü dönem) görüldüğünde yapılmalıdır. İkinci döle uygulama yapılması durumunda ise yumurta açılımının tamamlanması beklenmelidir. Bu dönemde de, böcek yoğunluğuna bağlı olarak meydana gelecek zarar bitki tarafından tolere edilebildiğinden uygulama gerekmeyebilir. Bununla birlikte, yapılan araştırmalar sonucunda, patates bitkisinin yapraklarında patates böceğinin neden olduğu %20 oranındaki zarar, bitki tarafından tolere edilebilmekte ve üründe azalma olmamaktadır. Bu oran bitkinin fenolojik dönemine ve gelişimine bağlı olarak %40'a kadar çıkmaktadır.

DIĞER BILGILER

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Yüksek asit veya alkali karakterli bitki koruma ürünleri ile karıştırılmaz. Ancak diğer bitki koruma ürünleri ile karıştırılmadan önce ön karışım testi yapılması tavsiye edilir.