KULLANILACAĞI BİTKİ VE ZARARLI ORGANİZMALAR
Zararlı Organizma Adı Hastalık Adı Uygulama Dozu Son Uygulama ile Hasat Arasındaki Süre
Pamuk Kırmızıörümcek (Tetranychus cinnabarinus) 100 ml/da (Yumurta,larva, nimf) -
Pamuk İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 75 ml/da (Larva,nimf) -
Bağ* İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 50 ml/100 l su (Yumurta, larva, nimf) 7 gün
Elma Avrupa kırmızıörümceği (Panonychus ulmi) 50 ml/100 l su (Yumurta, larva, nimf) 7 gün
Patlıcan İki noktalı kırmızıörümcek (Tetranychus urticae) 50 ml/100 l su (Yumurta, larva, nimf) 1 gün
UYGULAMA ŞEKLI

Pamuk-Kırmızıörümcek: Mücadele zamanını belirlenmesi için bitkiler 4-6 yapraklıyken kontroller yapılır. Zararlı organizma yalnız tarla kenarında yada içinde lokal olarak bulunuyorsa sadece bu kısımlara ilaçlama yapılmalıdır. Yaprak başına ortalama Akdeniz bölgesinde 5 adet, Ege ve Güneydoğu Anadolu Bölgesinde ise 10 adet canlı birey görüldüğünde ilaçlama yapılır.

Bağ-Kırmızıörümcek: Yapılan sayımlarda 5-8 adet canlı birey/yaprak olduğunda ilaçlama yapılır.

Elma- Kırmızıörümcek: Mayıs ayından itibaren 100 yaprakta yapılan sayımlarda 8-10 adet canlı birey/yaprak olduğunda ilaçlama yapılır.

Patlıcan-Kırmızıörümcek: Rastgele seçilen bölgelerde bitkinin alt ve orta yapraklarında dekar başına 10 yaprakta sayım yapılır. Yaprak başına en az 5 canlı birey bulunduğunda ilaçlama yapılır.

Meyve ağaçlarında genellikle çiçek taç yapraklarının tamamen dökülmesinden sonra birinci ilaçlama yapılmalı, yoğunluk olduğu takdirde tekrarlanmalıdır. Erginlerde etkisi düşük olduğundan ergin popülasyonu çoğalmadan ilaçlamaya başlanmalıdır.

SEMPATI doğrudan yumurtaların üzerine püskürtülürse yumurtalar açılmaz. İlaçlanmış yaprağa bırakılan yumurtalar da açılmaz. Eğer erginler ilaçla temas etmişlerse, bıraktıkları yumurtalar açılmaz.

DIĞER BILGILER

KARIŞABİLİRLİK DURUMU: Kuvvetli alkali ilaçlar hariç yaygın akarisit, fungisit ve yaprak gübreleriyle karıştırılarak kullanılabilir.

* Tüketim amaçlı bağ yaprağı hasadı yapılacak bağ alanlarında kullanılmaz.