Özellikler :

  • Proteus pek çok değişik üründe kullanılabilen geniş etki spektrumlu bir insektisittir.
  • Thiacloprid & Deltamethrin gibi iki farklı aktif madde içeren Proteus, ani ölüm etkisi ile uzun etki süresini birleştirir.
  • Proteus, kalıcılık, yağmurla yıkanmama ve dokulara nüfuz etme özelliklerinin arttırılmasına dayanan mükemmel biyolojik etkinliği ile O-TEQ ailesinden gelmektedir.
  • Farklı etki mekanizmalarını bir araya getiren Proteus, bağışıklıkla mücadelede kullanabileceğimiz en mükemmel alternatiflerden biridir.
  • Ani ölüm etkisi, uzun etki süresi ve her dönemdeki etkisi gibi benzersiz özellikleri sayesinde, uygulama dönemi oldukça esnektir.
  • Proteus, aynı anda ortaya çıkabilecek ısırıcı ve emici böcek bulaşmalarında güvenle kullanılır ve bu nedenle oldukça geniş uygulama dönemine sahiptir.

ÜRÜN GRUBU

  • Insektisit

ETKİLİ MADDE

  • 150 g/l Thiacloprid + 20 g/l Deltamethrin

FORMÜLASYON

  • OD (Yağ Bazlı Süspansiyon Konsantre)

AMBALAJ ÇEŞİTLERİ

  • 250 ml, 1 L

Bitki Adı

Zararlı Adı

Kullanma Dozu ve Dönemi

Son İlaçlama İle Hasat Arasındaki Süre (Gün)

Fındık

Fındık kurdu (Curculio nucum)

Fındık yeşilkokarcası (Palomena prasina)

25 ml/da, ergin

30 ml/da, nimf-ergin

21

Şeftali

Şeftali yaprakbiti (Myzus persicae)

30 ml/100 l su

14

Elma

Elma yeşilyaprakbiti (Aphis pomi)

25 ml/100 l su

14

Zeytin

Zeytin sineği (Bactrocera oleae)

Zeytin güvesi (Prays oleae)

25 ml/100 l su, larva

30 ml/100 l su, larva

14

Kavun

Kavun sineği (Myiopardalis pardalina)

75 ml/da, ergin

3

BİTKİLER İLE İLGİLİ TAVSİYELER

Fındık kurduna karşı 10 ocakta 2'den fazla ergin saptandığında ve meyveler yaklaşık mercimek büyüklüğün- deyken bir ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık kokarcasına karşı bahçe büyüklüğüne göre 10-30 arasında ocak seçilir. Bir bez üzerine silkelenerek düşen erginler sayılır. 10 ocakta bir veya daha çok kışlamış ergin bulunan bahçelerde ilaçlama yapılır. Nimflerin saptandığı bahçelerde ise Temmuz ayının ilk yarısında, ocak başına ortalama bir nimf bulunduğunda ilaçlama uygulanmalıdır.

Şeftali yaprakbitine karşı çiçek tomurcuklarının belirmesinden sonra, 50 ağaçta 7 dal bulaşık ise ilaçlama yapılmalıdır.

Elma yeşil yaprakbitine karşı vejetasyon süresi boyunca 100 sürgünden 15'inde bulaşıklık varsa ilaçlama yapılmalıdır.

Zeytin sineği için meyvelerin yumurta koyma olgunluğuna geldiği dönemde meyvelerde vuruk sayımları ya- pılarak sofralık çeşitlerde % 1, yağlık çeşitlerde % 6-8 vuruk saptandığında ilaçlama yapılır.

Zeytin güvesi yılda üç döl verir. Çiçek dölüne karşı çiçek salkımlarında % 10 ve üzeri zararlanmalarda, meyve dölüne karşı meyvelerde % 10 ve üzeri zarar olduğunda ilaçlamaya başlanmalıdır.

Kavun sineğine karşı bir önceki yıl kavun sineği zararı görülmüş alanlardaki kavunlar fındık büyüklüğünü aldıklarında 1. ilaçlama, bundan 15 gün sonra 2. ilaçlama yapılmalıdır. Yetiştirme döneminin çok uzun olduğu yörelerde 3. ilaçlama gerekebilir.

İLACIN HAZIRLANMASI VE KULLANIMI

Önce gereken miktar ilaç ayrı bir kapta bir miktar su ile karıştırılır. Hazırlanan karışım yarısına kadar suyla dolu ilaçlama aletinin deposuna karıştırılarak ilave edilir. Depo gereken miktar suyla tamamlanarak tekrar karıştırılır ve ilaçlamaya hazır hale getirilir. Hazırlanan bu karışım havanın serin ve sakin olduğu zamanda bitkilerin her tarafını kaplayacak şekilde püskürtülür.

DİRENÇ YÖNETİMİ

PROTEUS OD 170 adlı bitki koruma ürünü, etki mekanizmasına göre Grup 4A ve 3A olarak sınıflandırılmış bir insektisittir. Aynı etki mekanizmasına sahip bitki koruma ürünlerinin tekrarlayan uygulamaları direnç gelişimini teşvik etmektedir. Bu nedenle dayanıklılık oluşumunu engellemek veya geciktirmek için PROTEUS OD 170'in aynı üretim sezonu içerisinde önerilen toplam uygulama sayısını aşmayınız. Uygulamanın tekrarlanması gerek- tiği durumlarda ise farklı etki mekanizmasına sahip (Grup 4A ve 3A hariç) bitki koruma ürünlerinin kullanılma- sına özen gösteriniz. Etki şekli farklı 2 aktif maddeden oluştuğundan direnç kazanma riski düşüktür. Bununla birlikte bir sezonda bir zararlıya karşı 2 defadan fazla kullanılmamalıdır.

KARIŞABİLİRLİK DURUMU

Başka bir ilaçla karışım yapılmasına gerek yoktur. Ancak yaprak gübresi veya başka bir ilaçla karıştırılmak istenirse ön karışım testi yapılmalıdır.

ANTİDOTU VE TEDAVİSİ

Bilinen bir antidotu yoktur. Zehirlenme halinde semptomik tedavi uygulanır.